Take a fresh look at your lifestyle.

Tërmeti 7.2 ballë godet Tajvanin, paralajmërim për cunami deri në Japoni

Një tërmet me magnitudë 6.8 goditi pjesën juglindore të Tajvanit të dielën, sipas byrosë së motit të ishullit, duke shkaktuar një paralajmërim për cunam.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së mati tërmetin me magnitudë 7.2 ballë dhe në një thellësi prej 10 km (6.21 milje).

Mediat e Tajvanit thanë se një ndërtesë e ulët u shemb, ndërsa të paktën një vagon treni u shkëput nga shinat në një stacion në bregun lindor. Është e paqartë nëse ka viktima.

Qendra e Paralajmërimit të Cunamit në SHBA lëshoi ​​një paralajmërim në Tajvan pas tërmetit.

Ajo tha se valët e rrezikshme të cunamit ishin të mundshme brenda 300 km (190 milje) nga epiqendra përgjatë brigjeve të Tajvanit.

Agjencia japoneze e motit lëshoi ​​një paralajmërim për valë cunami prej 1 metër në një pjesë të prefekturës Okinawa pas tërmetit.

Comments are closed.