Take a fresh look at your lifestyle.

“Air Albania” bëhet me katër aeroplanë – Lajmet e fundit“Air Albania” bëhet me katër aeroplanë
Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i është shtuar edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të shquar Gjergj Fishta.


Kryeministri Edi Rama u shpreh të premten se, me zbritjen në aeroportin e Rinasit të aeroplanit “Fishta”, shkon në katër aeroplanë flota e kompanisë shqiptare.


“Ja edhe Fishta zbriti në Tiranë duke e çuar në katër avionë flotën e kompanisë sonë të flamuri”, shkroi Rama n“Air Albania”, e themeluar në maj të vitit 2018 me qendër në Tiranë, u krijua nga partneriteti i Albcontrol, një degë e Ministrisë shqiptare të Ekonomisë dhe Turizmit dhe Turkish Airlines.


Fluturimi i parë drejt aeroportit të ri të Stambollit, u krye më 19 prill 2019. “Migjeni” nisi fluturimet drejt Italisë në fillim të muajit tetor të 2019-s.


“Migjen” i është vendosur emri në nderim të shkrimtarit Millosh Gjergj Nikolla, “Lasgush” për nder të pionierit t[ letërsisë moderne shqiptare, Lasgush Poradeci, dhe “Naim” në nder të shkrimtar Naim Frashëri.ë Facebook.Comments are closed.