Take a fresh look at your lifestyle.

Anulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së – Lajmet e funditAnulohet seanca e sotme ndaj ish-krerëve të UÇK-së
Seanca e paraparë për ditën e sotme në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK), në Hagë, në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, është anuluar, e njëjta pritet të vazhdojë më 12 qershor 2023.


Kjo është bërë e ditur nga portali i DHSK-së.


“Pas përfundimit të dëshmisë së dëshmitarit të shtatë të ZPS-së, gjykimi ndaj Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit përfundoi për këtë javë. Gjykimi do të rinisë të hënën, më 12 qershor, në orën 09:00, ndërsa seanca e caktuar për nesër (më 24 maj) anulohet”, thuhet në portal.


Ndryshe, ditën e djeshme dëshmitari i shtatë me kodin W-01236 është përgjigjur në pyetjet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS) dhe mbrojtësit të viktimave, avokatit Simon Laws.


Gjatë muajit prill ka filluar gjykimi derisa në seancën e 3 prillit, Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) dhe mbrojtësi i viktimave kanë paraqitur deklarimet hyrëse dhe pas leximit të aktakuzës së ndryshuar nga ana e ZPS-së, ish-presidenti Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarët Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi, si dhe ish-deputeti Rexhep Selimi, u deklaruan të pafajshëm për veprat penale që iu vihen barrë.


Më 4 prill mbrojtja e Thaçit, Veselit dhe Selimit kanë dhënë fjalën hyrëse, derisa më 5 prill mbrojtja e Krasniqit ka dhënë fjalën hyrëse.


Më 11 prill ka filluar paraqitja e provave të Prokurorisë, ku dëshmitarja e parë e mbrojtur e Prokurorisë ka dhënë dëshminë e saj më 11 prill, 12 prill, 13 prill dhe më 17 prill. /Betimiperdrejtesi


Comments are closed.