Take a fresh look at your lifestyle.

FBI-ja arreston dy burra për krijimin e “stacioneve policore” kineze në New York – Lajmet e funditFBI-ja arreston dy burra për krijimin e “stacioneve policore” kineze në New York


Bota
April 17, 2023 – 21:33

Autoritetet amerikane kanë arrestuar dy burra në New York nën dyshimet se kanë punuar në “stacione sekrete policore” në një lagje në Manhatan.


Liu Jianwang, 61-vjeçar, dhe Chen Jinping, 59-vjeçar, të dy banorë të New York-ut, përballen me akuza se kanë vepruar si agjentë për Kinën, si dhe për pengim të drejtësisë.


Ata pritet të dalin para një gjykate federale në Bruklin, gjatë ditës së hënë.


Në të kaluarën, Kina i ka hedhur poshtë akuzat se ka vepruar në këto stacione, duke i quajtur ato “qendra për ofrim shërbimesh” për shtetasit e saj jashtë vendit.


Departamenti amerikan i Drejtësisë, ka thënë të hënën se, Jianwang dhe Jinping, kanë punuar së bashku për të krijuar stacionin e parë jashtë territorit kinez në Shtetet e Bashkuara, në emër të Ministrisë së Kinës për Siguri Publike.


Këto stacione janë mbyllur në vjeshtën e vitit 2022, kanë thënë autoritetet amerikane, pas hetimeve që ka kryer Byroja Federale e Hetimeve (FBI).


“Kjo ndjekje penale shpërfaq shkeljen e kryer nga Qeveria kineze në sovranitetin e shtetit tonë, duke krijuar stacion sekret policor në mes të qytetit të Nju Jorkut”, ka thënë Breon Pearce, kryeprokuror i Bruklinit.


Këto stacione besohet se janë në mesin e 100 të tillave që operojnë në 53 vende të botës, përfshirë ato në Mbretëri të Bashkuar dhe Holandë.


Nëse dënohen, dy burrat mund të përballen me 25 vjet burgim. /REL


Comments are closed.