Take a fresh look at your lifestyle.

Macroni nënshkruan ligjin për reformën në pensione, pavarësisht protestave – Lajmet e funditMacroni nënshkruan ligjin për reformën në pensione, pavarësisht protestaveFoto: Reuters


Bota
April 15, 2023 – 11:49

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e ka nënshkruar të shtunën ligjin për reformën në pensione, duke sfiduar tre muaj protesta dhe zotimet e sindikatave se nuk do ta zbatojnë vendimin e ri.


Ligji ka hyrë në fuqi menjëherë pas publikimit në Gazetën Zyrtare të Francës.


Ky publikim është bërë disa orë pasi Këshilli Kushtetues i ka dhënë dritën jeshile fuqizimit të ligjit, i cili parasheh rritjen e moshës së pensionimit nga 62 në 64 vjeç.


Sindikatat kanë paralajmëruar se do të thërrasin protesta më 1 maj, kur shënohet Dita e Punëtorëve.


Beteja për të nënshkruar këtë ligj është kthyer në sfidën më të madhe për Macronin, përgjatë mandatit të tij të dytë si president.


Kjo temë i ka kushtuar atij edhe me rënie të popullaritetit.


Sondazhet kanë treguar se dy në tre franceze janë kundër vazhdimit të punës për dy vjet më shumë.


Mirëpo, Macron i ka konsideruar ndryshimet si të “domosdoshme”, për të shmangur deficitin në buxhetin për pensione, i cili, sipas parashikimeve, mund të arrijë në 13.5 miliardë euro deri më 2030./REL


Comments are closed.