Take a fresh look at your lifestyle.

Samiti i dytë për Demokraci, Osmani në seancë plenare me Macronin, Sunakun dhe Scholzin – Lajmet e funditSamiti i dytë për Demokraci, Osmani në seancë plenare me Macronin, Sunakun dhe Scholzin
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, me ftesë të presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në Samitin e Dytë për Demokraci, i organizuar sot virtualisht nga Shtëpia e Bardhë.


Presidenca ka njoftuar se në një seancë plenare, e cila do të zhvillohet në orën 15:00, presidentja Osmani do të jetë folëse krahas liderëve botërorë: presidenti të Francës Emmanuel Macron, kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak, kancelarit të Gjermanisë Olaf Scholz, kryeministrit të Suedisë Ulf Kristersson, kryeministres së Islandës Katrín Jakobsdóttir, presidenti të Kolumbisë Gustavo Petro, si dhe krerëve të shtetesh e qeverive nga Zambia dhe Bahamas.


Samiti për Demokraci do të hapet nga presidenti Joe Biden në orën 12:00 dhe do të bashkojë vendet anekënd globit në përpjekjet e tyre për të konsoliduar vlerat demokratike dhe për t’i promovuar e fuqizuar tutje ato.


“Republika e Kosovës, përgjatë vitit që shkoi, ka arritur suksese të rëndësishme në të tria zotimet, të cilat kishin për qëllim fuqizimin e sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit, luftimin e autoritarizmit, avancimin e të drejtave të njeriut, diversitetin dhe gjithëpërfshirjen me fokus në avancimin e të drejtave të grave dhe barazisë gjinore.


Për shkak të këtij suksesi, nga më shumë se 100 shtete pjesëmarrëse, Presidenca e Republikës së Kosovës, si institucion udhëheqës në Kosovë përgjatë “Vitit të Veprimit”, në kuadër të Samitit për Demokraci, është përzgjedhur nga Shtëpia e Bardhë të bashkudhëheqë me grupin tematik për sundim të ligjit”, thuhet në njoftimin nga Presidenca. /Zëri


Comments are closed.