Take a fresh look at your lifestyle.

Zjarr në një minierë ari në Peru, 27 viktima – Lajmet e funditZjarr në një minierë ari në Peru, 27 viktima


Bota
May 07, 2023 – 23:32

Të paktën 27 persona kanë vdekur pas një zjarri në një minierë ari në Peru të shtunën, aksidenti më vdekjeprurës i minierave në vend për dekada.


Qeveria lokale tha se një qark i shkurtër shkaktoi zjarrin në orët e para të së shtunës në rajonin jugor të Arequipa.


Miniera operohet nga Yanaquihua, një firmë në shkallë të vogël.


“Është konfirmuar nga stacioni i policisë Yanaquihua, ka 27 të vdekur”, tha prokurori lokal Giovanni Matos për televizionin lokal të dielën.


Qeveria e Arequipa tha se  pronari i minierës kishte shkuar për të kërkuar ndihmë pasi shpërtheu zjarri.


Profesionistët mjekësorë mbërritën në vendngjarje rreth mesditës me orën lokale për të trajtuar të plagosurit, të cilët përfshinin tre punonjës shpëtimi, shtoi qeveria lokale.


Peruja është prodhuesi më i madh i arit në botë dhe prodhuesi i dytë më i madh i bakrit. /abcnews


Comments are closed.