Take a fresh look at your lifestyle.

Zyrtari rus: Rreziku i konfliktit bërthamor në nivelin më të lartë në dekada – Lajmet e funditZyrtari rus: Rreziku i konfliktit bërthamor në nivelin më të lartë në dekada


Bota
March 22, 2023 – 23:35

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov deklaroi të mërkurën se rreziku i një konflikti bërthamor është tani në nivelin më të lartë në dekada.


“Unë nuk do të doja të kënaqem në një diskutim nëse probabiliteti i një konflikti bërthamor është i lartë sot, por në çdo rast është më i lartë se çdo gjë që kemi parë gjatë dekadave të fundit, le ta themi kështu,” tha Ryabkov.


Ryabkov përsëriti se Moska nuk po largohet “nga dispozitat kryesore, doktrinore dhe politike”, shkruan CNN.


Ai tha se shtetet jo-bërthamore, veçanërisht ato që nuk janë në linjë me Shtetet e Bashkuara, duhet “të thërrasin me zë të lartë politikanët në kryeqytetet perëndimore, përfshirë Uashingtonin, të cilët kanë humbur absolutisht ndjenjën e realitetit”.


Presidenti Vladimir Putin tha se po pezullonte pjesëmarrjen e vendit të tij në traktatin e ri START të reduktimit të armëve bërthamore me Shtetet e Bashkuara./abcnews.al


Comments are closed.