Take a fresh look at your lifestyle.

Dhjetëra emigrantë shpëtohen brenda dy ditëve nga Italia – Lajmet e funditDhjetëra emigrantë shpëtohen brenda dy ditëve nga Italia


Bota
April 23, 2023 – 23:46

Dhjetëra emigrantë mbërritën në portet jugore të Italisë gjatë fundjavës, të gjithë të shpëtuar nga varkat e vogla në Mesdhe.


Mbrëmjen e së shtunës, 90 emigrantë arritën në portin e Roccella Ionica, në rajonin jugor të Kalabrisë të Italisë, në bordin e një anije patrullimi të rojës bregdetare italiane. Vetëm në vitin 2023, 2,000 emigrantë janë nxjerrë në breg të portit.


Ndërkaq, të dielën në mëngjes, 29 emigrantë mbërritën në portin e Barit, në bordin e anijes Ocean Viking, një anije që operon nga OJQ-ja SOS Mediterranee. Ata u gjetën në një varkë që po fundosej pranë Maltës dhe kishte qenë në det për shtatë ditë.


Më 11 prill, qeveria e krahut të djathtë të Italisë shpalli një gjendje të jashtëzakonshme kombëtare gjashtëmujore në lidhje me krizën e emigrantëve.


Në një deklaratë pas mbledhjes së kabinetit, qeveria tha se gjendja e jashtëzakonshme u konsiderua e nevojshme “për të kryer me urgjencë masa të jashtëzakonshme për të reduktuar mbipopullimin” në një strehë të mbingarkuar emigrantësh në një ishull të vogël italian në Mesdhe.


Sipas shifrave të Ministrisë së Brendshme, që nga fillimi i këtij viti, rreth 31,000 emigrantë, janë ose të shpëtuar nga anije ushtarake italiane ose anije bamirësie ose që arritën në Itali pa ndihmë. Kjo është gati katër herë më shumë se rreth 8,000 për të njëjtën periudhë në dy vitet e mëparshme, shkruan Euronews.


Comments are closed.