Take a fresh look at your lifestyle.

Man Utd merr vendimin për Greenwoodin – Lajmet e funditMan Utd merr vendimin për Greenwoodin


Sport
April 01, 2023 – 16:17

Lajmet e Fundit nga Sporti

Mason Greenwoodit i është thënë se ai nuk do të rikthehet në stërvitjet me Manchester United së paku deri në sezonin e ardhshëm, me hetimin ndërkombëtar të klubit për arrestimin e tij për akuzat për përdhunim, që nuk ka gjasa të përfundojë para verës, raporton ‘Daily Mail’.


21 vjeçari është suspenduar nga United që nga muaji janar i vitit 2022, kur dolën për herë të parë akuzat për tentativë përdhunimi dhe sulmi, që çuan në arrestimin dhe akuzimin e tij, por të gjitha akuzat u hoqën nga Policia e Madhe e Manchesterit, transmeton lajmi.net.


Greenwood mësohet se ka biseduar gjerë me zyrtarët e United në javët e fundit, ku lojtari e ka theksuar dëshirën e tij për t’u rikthyer sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të mbetur në ‘Old Trafford’, ku ka kontratë deri në vitin 2025.


United është i bindur se nuk do të nxitojë për të marrë një vendim dhe po vazhdon të bëjë kujdesin e duhur për rrethanat që lidhen me arrestimin e tij dhe sjelljen e tij jashtë fushës.


Man United është duke u përballur me një dilemë të vështirë etike, njerëzore, komerciale dhe financiare në lidhje me Greenwood, ndërkohë që ka gjithashtu është i vetëdijshëm se marrja e një vendimi në dy muajt e ardhshëm mund të pengojë gjasat për kualifikim në Ligën e Kampionëve dhe edicionin aktual në FA Cup dhe Ligën e Evropës.


Raportohet se klubi është i ndarë për këtë çështje, me stafin në departamentin e futbollit që argumenton se atij duhet t’i jepet një shans i dytë, por drejtuesit komercialë janë më të kujdesshëm mes shqetësimeve për dëmtimin e mundshëm të reputacionit të United.


Sponsorët Nike, EA Sports dhe Cadbury u larguan të gjithë nga Greenwood pasi u shfaqën akuzat për herë të parë, ndërsa fanella e tij nuk është më në shitje, megjithëse numri i tij 11 i skuadrës nuk është ndryshuar.


Comments are closed.