Take a fresh look at your lifestyle.

Rusia justifikon sulmin në Vinnytsia: Shënjestruam takimin e komandantëve ukrainas – Lajmet e funditRusia justifikon sulmin në Vinnytsia: Shënjestruam takimin e komandantëve ukrainas


Bota
July 15, 2022 – 20:59

Rusia është përpjekur të justifikojë një sulm që vrau 23 civilë, përfshirë tre fëmijë,  në qytetin qendror të Ukrainës, Vinnytsia, duke pretenduar se raketat e saj të lëshuara nga nëndetëse kishin shënjestruar një takim të komandantëve të forcave ajrore ukrainase dhe përfaqësuesve të furnizuesve perëndimorë të armëve.


Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e quajti sulmin e mesditës të së enjtes në Vinnytsia, një qytet larg vijave të frontit të konfliktit, një akt të hapur terrorizmi që kishte vrarë civilë që bënin punët e tyre të përditshme.


Sulmi ishte i fundit në një seri sulmesh ruse në javët e fundit me raketa me rreze të gjatë veprimi në ndërtesa të mbushura me njerëz në qytete larg frontit, ku secili vrau dhjetëra njerëz.


Zelenskyy tha se numri i të vdekurve në Vinnytsia ka të ngjarë të rritet. Dhjetra janë ende të zhdukur dhe shumë viktima të raketave janë shtruar në spital në gjendje kritike.


Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se raketat e saj me bazë deti Kalibr, të lëshuara nga një nëndetëse ruse në Detin e Zi, kishin në shënjestër ushtrinë ukrainase. /abcnews


Comments are closed.