Take a fresh look at your lifestyle.

Afganistan: Vritet një ish-deputete në shtëpinë e saj në Kabul

Ish-deputetja e parlamentit afgan, Mursal Nabizada, dhe truproja e saj janë vrarë mbrëmë në shtëpinë e deputetes në Kabul, sipas kreut të policisë lokale, Molvi Hamidullah Khalid.

Nabizada dhe truproja e saj u vranë rreth tre të mëngjesit me orën afgane.

Vëllai i ish-deputetit dhe një truproje tjetër u plagosën, ndërsa truproja i tretë iku dhe vodhi para dhe bizhuteri, tha Khalid.

Hetimi është në vazhdim dhe Khalid nuk iu përgjigj pyetjeve në lidhje me motivet e vrasjes.

Mursal Nabizada u zgjodh në Asamblenë e Qytetit të Kabulit në vitin 2019 dhe mbeti në atë pozicion derisa talibanët rimorën pushtetin në Afganistan në gusht 2021.

Nabizada ishte një nga deputetet e pakta që mbeti në vend pasi talibanët rimorën kontrollin e Afganistanit dhe ajo punoi për organizatën joqeveritare Instituti për Zhvillimin dhe Kërkimin e Burimeve Njerëzore.

Comments are closed.