Take a fresh look at your lifestyle.

Bëri historinë me intervistat, ndahet nga jeta gazetarja dhe prezantuesja televizive – Lajmet e funditBëri historinë me intervistat, ndahet nga jeta gazetarja dhe prezantuesja televizive


Bota
December 31, 2022 – 07:54

Ka ndërruar jetë Barbara Walters, një gazetare që gjatë karrierës së saj ka kryer intervista historike me liderë botërorë dhe të famshëm për televizionin amerikan.


Krijuesja e emisionit popullor të grave The View në vitin 1997 vdiq të premten në shtëpinë e saj në Nju Jork.


Lajmin e bëri të ditur  përmes një postimi në Twitter, Robert Iger, shefi ekzekutiv i Walt Disney Co.


Karriera e njohur e Barbara Walters filloi në vitin 1951 dhe përfundoi në vitin 2015, kur ajo ishte gruaja e parë që drejtoi një transmetim televiziv në mbrëmje në SHBA.


Në karrierën e saj pesë dekadash, Barbara Walters ka intervistuar çdo president dhe zonjë të parë të SHBA-së që nga Richard dhe Pat Nixon, si dhe liderin kuban Fidel Castro, ish-kryeministren britanike Margaret Thatcher, ish-udhëheqësin e Libisë Muammar Gaddafi, ish-diktatorit të Iraku Saddam Hussein, ish-presidenti i Egjiptit Anëar Sadat, artistë të famshëm dhe personalitete të tjera.


Ajo fitoi 12 çmime Emmy, 11 prej tyre ndërsa punonte për ABC News.


Walters filloi karrierën e saj gazetareske në The Today Show të NBC News në vitet 1960 si shkrimtare dhe producente. Ajo bëri histori kur u bë bashkë-prezantuese e emisionit të lajmeve të mbrëmjes, së bashku me Harry Reasoner. /abcnews


Comments are closed.