Take a fresh look at your lifestyle.

Medvedev: Zelensky nuk dëshiron të bisedojë me Rusinë – Lajmet e funditMedvedev: Zelensky nuk dëshiron të bisedojë me Rusinë


Bota
November 19, 2022 – 17:01

Dmitry Medvedev theksoi se, nëse Zelensky nuk e pranon realitetin se Ukraina është shpërbërë, nuk ka kuptim të ulet në tryezën e bisedimeve.


Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nuk ka ndërmend të flasë me Rusinë, sepse ai nuk e njeh realitetin që Ukraina është shpërbërë, shkroi sot zëvendës presidenti i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev në kanalin e tij Telegram.


Derisa ta bëjë këtë, nuk ka kuptim të ulet në tryezën e bisedimeve, tha ai.


Para disa ditësh, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se Kremlini nuk mund të imagjinonte përfshirjen në negociata publike dhe i bëri thirrje Uashingtonit që ta shtyjë Kievin drejt diplomacisë.


Në një telefonatë informuese me gazetarët, Peskov tha se Shtetet e Bashkuara ishin të afta të merrnin parasysh shqetësimet e Rusisë dhe mund të inkurajonin Kievin që të kthehej në tryezën e bisedimeve nëse do të dëshironin.


Peskov tha gjithashtu se Ukraina kishte ndryshuar pozicionin e saj nëse donte të negocionte me Moskën disa herë gjatë rrjedhës së konfliktit nëntë-mujor dhe nuk mund të mbështetej tek ajo./Shqip.com


Comments are closed.