Take a fresh look at your lifestyle.

Qindra fluturime të anuluara nga grevat në aeroportet gjermane – Lajmet e funditQindra fluturime të anuluara nga grevat në aeroportet gjermane


Bota
March 17, 2023 – 23:45

Qindra fluturime u anuluan në disa aeroporte në Gjermani sot pasi punëtorët lanë punën e tyre në valën e fundit të aksioneve të sindikatave për të goditur ekonominë më të madhe të Evropës.


fluturimeve, sipas operatorëve të aeroportit.


”Rreth 76 000 pasagjerë u prekën nga greva”, deklaroi shoqata e aeroporteve ADV.


Në aeroportin Karlsruhe-Baden-Baden, i cili duhej të ishte prekur nga grevat, fluturimet u kryen normalisht. Stafi nga kompanitë e tjera që nuk ishin në grevë vazhduan operacionet e fluturimit, tha Union Verdi.


Verdi ka bërë thirrje për greva pasi bisedimet për pagat në sektorin e sigurisë së aviacionit mbeten të pafrytshme dhe mosmarrëveshja për pagat në sektorin publik vazhdon./atsh


Comments are closed.