Take a fresh look at your lifestyle.

Qindra njerëz marrin pjesë në funeralin e Christian Atsus – Lajmet e funditQindra njerëz marrin pjesë në funeralin e Christian Atsus


Sport
March 18, 2023 – 13:17

Lajmet e Fundit nga Sporti

Funerali i Christian Atsu është mbajtur në vendin e tij të lindjes, Gana, pas vdekjes së tij tragjike në tërmetin që goditi Turqinë në shkurt.


Qindra njerëz, përfshirë presidentin e Ganës dhe trajnerin e ekipit kombëtar të futbollit ganez, Chris Houghton, morën pjesë në funeralin shtetëror të Atsus në Accra të premten.


Trupi i Atsu u nxor nga rrënojat e ndërtesës së tij të banesës dy javë pas tërmetit që shkatërroi Turqinë dhe Sirinë dhe, pasi u kthye në Ganë, ai u varros në fshatin e tij të lindjes në rajonin juglindor të vendit.Image

E ish gruaja e tij, Marie-Claire Rupio, lexoi një fjalim emocionues ndërsa iu bashkua në zi nga qindra njerëz të afërt me Atsus.


“Në jetë të dua i dashur, në vdekje do të bëj të njëjtën gjë”, filloi leximi.


“Ti nuk shkove vetëm, sepse një pjesë e imja shkoi me ty. Buzëqeshjen tënde, dashurinë tënde e shoh në buzëqeshjet e fëmijëve tanë”.


Karriera e Atsus e pa atë të kalonte kohë në Premierligë me klube duke përfshirë Chelsean, Newcastle Unitedit dhe Evertonin.


Ai bëri 65 paraqitje për Ganën dhe ishte pjesë e skuadrës që arriti në finalen e Kupës së Kombeve të Afrikës 2015, me Atsun që u shpall lojtari i turneut. /Zeri.infoImage

Comments are closed.