Take a fresh look at your lifestyle.

Shtëpia e Bardhë: Rusia po planifikon të aneksojë të tjera territore në Ukrainë – Lajmet e funditShtëpia e Bardhë: Rusia po planifikon të aneksojë të tjera territore në Ukrainë


Bota
July 19, 2022 – 23:44

Duke cituar inteligjencën amerikane, Shtëpia e Bardhë tha të martën se Rusia planifikon të aneksojë më tej pjesë të Ukrainës.


John Kirby, koordinatori i komunikimit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, tha se hapat që Rusia po planifikon mund të përfshijnë referendume “të rreme”, instalimin e zyrtarëve jolegjitimë, vendosjen e rublës si monedhën zyrtare dhe detyrimin e qytetarëve ukrainas të aplikojnë për shtetësinë ruse.


Kirby tha se SHBA do të ndëshkonte Rusinë për përpjekjet për të aneksuar më tej territorin ukrainas dhe shtoi se Shtëpia e Bardhë do të zbulojë ndihmën shtesë të sigurisë për Ukrainën më vonë këtë javë.


“Rusia ka filluar të nxjerrë një version të asaj që mund ta quani një libër aneksimi, shumë i ngjashëm me atë që pamë në vitin 2014”, u tha Kirby gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.


Ai theksoi se referendumet e mundshme mund të zhvillohen së shpejti. “Kremlini nuk ka bërë të ditur afatin kohor për referendumet, por përfaqësuesit rusë në këto territore pretendojnë se ato do të zhvillohen më vonë këtë vit, ndoshta në lidhje me zgjedhjet rajonale të shtatorit në Rusi,” tha ai.


Ai shtoi se rajonet e Kherson dhe Zaporizhzhia, së bashku me rajonet e Donetsk dhe Luhansk, ishin objektivat e mundshëm të planeve të aneksimit të Rusisë. /abcnews.al


Comments are closed.