Take a fresh look at your lifestyle.

10 vendet më të rrezikshme nga sulmet e peshkaqenëve

Një sulm i tmerrshëm i peshkaqenit ndaj një gruaje gjashtëdhjetë e tetë vjeçare në afërsi të resortit popullor Hurghada në Egjipt alarmoi publikun.

Peshkaqeni i kafshoi krahun dhe këmbën, pas së cilës gruaja vdiq. Turistë të shumtë, sipas mediave të huaja, vetëm shikonin dhe askush nuk i erdhi në ndihmë.

Ky nuk është rasti i parë i një sulmi peshkaqen në ujërat e Detit të Kuq. Në tetor 2020, një djalë 12-vjeçar ukrainas me pushime në Egjipt dhe udhërrëfyesi i tij turistik humbën gjymtyrët pasi u sulmuan nga një peshkaqen i bardhë oqeanik.

Arsyeja pse sulmet e peshkaqenëve na trembin kaq tmerrësisht është se një minutë ju jeni duke e parë veten duke notuar, duke u argëtuar dhe minutën tjetër mund të humbni këmbën.

Sipas Muzeut të Historisë Natyrore të Floridës (ISAF), ka pasur 137 sulme të peshkaqenëve në të gjithë botën në vitin 2021, 11 prej të cilave ishin fatale.

Por padyshim ia vlen të shikoni këshillat për të shmangur një sulm peshkaqeni përpara se të notoni në ndonjë nga këto 10 vende, të renditura nga animals.howstuffworks.com

10. Papua Guineja e Re

E vendosur në Oqeanin Paqësor, Papua Guineja e Re ka regjistruar 48 sulme të peshkaqenëve që nga viti 1848. Kjo është më shumë se Zelanda e Re, e cila ka përjetuar 39 sulme që nga viti 1852. Megjithatë, Zelanda e Re ka 15.134 kilometra vijë bregdetare, ndërsa Papua Guineja e Re ka vetëm 5.152 kilometra vijë bregdetare.

Ujërat e Papua Guinesë së Re përmbajnë një shumëllojshmëri të gjerë mjedisesh detare, kështu që zhytës nga e gjithë bota vijnë në ishull për të parë shumëllojshmërinë e madhe të jetës ujore, me zhytjet e peshkaqenëve një nga opsionet më të njohura. Nuk është e qartë nëse sulmet e peshkaqenëve në Papua Guinenë e Re e kanë origjinën nga zhytës dhe turistë të tjerë, apo nëse sulmet janë rezultat i zakonit lokal të peshkimit të peshkaqenëve.

Më shumë mënyra tradicionale të peshkimit ekzistojnë ende dhe pasqyrojnë faktin se peshkaqenët kanë qenë gjithmonë pjesë e jetës së vendasve. Disa Papua guineas të ri, veçanërisht në provincën e Irlandës së Re, ende praktikojnë një art të lashtë të quajtur thirrje peshkaqeni.

Thirrësit e peshkaqenëve pretendojnë se komunikojnë me shpirtrat e peshkaqenëve, duke i tërhequr ata përmes këngëve rituale dhe lutjeve. Kur peshkaqeni arrin në varkë, thirrësi vendos një lak mbi të, e fut në shtyllë dhe e çon në shtëpi për ta ngrënë fshatarët.

9. Karolina e Jugut

Sipas Muzeut të Historisë Natyrore të Floridës, ka pasur 107 sulme të peshkaqenëve në Karolinën e Jugut që nga viti 1837. Edhe pse ato ndodhin përgjatë bregut, 37 nga sulmet ndodhën në qarkun Charleston, shtëpia e disa qyteteve të plazhit dhe 36 në Horry County, shtëpia e Myrtle Beach.

Rreth 12 lloje peshkaqenësh janë zbuluar në ujërat e Karolinës së Jugut, sipas Departamentit të Burimeve Natyrore të Karolinës së Jugut.

Speciet janë kryesisht të buta, duke përfshirë peshkaqenë dhe peshkaqenë, por specie më agresive janë vërejtur gjithashtu, duke përfshirë peshkaqenë tigër dhe peshkaqenë dema. Grykëderdhjet bregdetare të Karolinës së Jugut ofrojnë terrene të mira për vezët dhe ushqimin për këta peshkaqenë.

8. Brazili

Shumica e sulmeve të peshkaqenëve në Amerikën e Jugut ndodhin në ujërat e Brazilit, ku ka pasur 107 pickime peshkaqenësh që nga viti 1931. Çfarë i sjell gjithë këta peshkaqenë në Brazil? Një qytet plazh i quajtur Recife, i cili pati fatin e keq të tërhiqte peshkaqenë në brigjet e tij. Problemet nisën në vitet 1980, kur Porto Suape u ndërtua në jug të Recife.

Ndërtimi mbylli dy grykëderdhje të ujërave të ëmbla, të cilat shërbyen si vend-pjesë për shumë peshkaqenë dema. Kur u mbyllën grykëderdhjet, peshkaqenët shkuan në grykëderdhjen tjetër, e cila ndodh të zbrazet pikërisht në ujërat e Recife. Një kanal aty pranë i përdorur nga surfistët është bërë një terren i ri ushqimi për këta peshkaqenë. Peshkaqenët mund t’i afrohen edhe bregut të Recife nga thertorja, e cila e hedh gjakun në degët e afërta.

Që nga këto ngjarje, vija bregdetare e Recifes prej 20 kilometrash është bërë një vend jashtëzakonisht i rrezikshëm, me një përqindje më të lartë të sulmeve që rezultojnë në vdekje. Çdo sulm i tretë i peshkaqenit në Recife është fatal.

7. Kaliforni

Në dhjetor 2021, një burrë 42-vjeçar u mbyt nga një peshkaqen i bardhë në gjirin Morro. Ishte një nga 29 kafshimet e peshkaqenëve të raportuar përgjatë bregut të Kalifornisë që nga viti 2012 dhe sulmi i tretë fatal në atë periudhë kohore.

Kalifornia pati tri kafshime peshkaqenësh në vitin 2021, duke përfshirë një sulm fatal, me një total prej 130 që nga viti 1926. Sulmet e peshkaqenëve janë më të sigurta përgjatë bregut verior të Kalifornisë, në Trekëndëshin famëkeq të kuq.

Rreth 145 kilometra të vijës bregdetare të Kalifornisë veriore midis Point Reyes dhe Monterey Bay përbëjnë njërën anë të Trekëndëshit të Kuq; nga ato dy pika, linjat shtrihen për t’u takuar vetëm jashtë ishujve Farallon, në perëndim të San Franciskos. Këto ujëra janë shtëpia e shumë fokave, të cilat nga ana tjetër tërheqin shumë peshkaqenë të mëdhenj të bardhë.

6. Brevard, Florida

Shteti i Floridës nga viti 1882 deri në vitin 2021 regjistroi 895 sulme peshkaqenësh. Brevard regjistroi 155 goditje.

Një nga arsyet pse Florida ka shumë sulme të peshkaqenëve është pasi ka shumë turistë të etur për të hyrë në ujë, dhe Brevard County është një orë me makinë larg për ata që tashmë janë në zonë për të parë Mickey në Disney World në Orlando.

Brevard është i rrezikshëm edhe për disa arsye të tjera. Në vitin 2008, Forbes i quajti plazhet e Brevard County si vendet më të rrezikshme për t’u mbytur.

Ndërmjet viteve 1995 dhe 2017, 27 njerëz u mbytën në rryma detare në Brevard, një shkallë më e lartë se çdo qark tjetër në SHBA përveç Volusia, Florida. Pjesë të bregdetit Brevard bien gjithashtu në “Rrugicën e Rrufesë” të Floridës, zona me më së shumti rrufe në SHBA.

5. Havai

Rreth 40 lloje peshkaqenësh e quajnë shtëpinë Havai. Një nga këto specie është peshkaqeni i rrezikshëm tigër, përgjegjës për sulmet më të shumta ndaj njerëzve pas të bardhës së madhe.

Havai ka një rekord të përzier kur bëhet fjalë për trajtimin e peshkaqenëve. Nga njëra anë, një sulm fatal në vitin 1959 çoi në një program dekada të gjatë për çrrënjosjen e peshkaqenëve të sponsorizuar nga qeveria. Nga ana tjetër, disa indianë të Havait e quajnë peshkaqenin tigër një aumakua ose shpirt kujdestar.

4. Queensland, Australi

Në vitin 2006, Sarah Kate Dockey po notonte pranë Brisbane në ujë jo më të lartë se beli i saj, kur u sulmua nga tre peshkaqenë, të cilët ia këputën të dy krahët. Miqtë e saj në fillim e injoruan britmën e saj, duke menduar se ishte një shaka derisa panë gjak në ujë. Vdekja e Dockey është vetëm një nga 199 sulmet në Queensland nga 1700.

Australia është shtëpia e 166 llojeve të peshkaqenëve. Njërën prej tyre mund ta hasni kudo në bregdet, por bregu lindor i këtij vendi është veçanërisht i prirë ndaj sulmeve, sepse është i populluar dendur. Bregdeti lindor i Australisë përbëhet nga dy shtete të mëdha: Queensland dhe New South Wales.

Këto dy shtete konkurrojnë me njëri-tjetrin për bregdetin më të rrezikshëm në Australi. Për shembull, midis 1917 dhe 2017, Queensland pati 52 vdekje nga sulmi i peshkaqenëve nga 134 sa ishin në Australi. Për fat të mirë, nuk pati sulme apo vdekje në Queensland në 2021.

3. Uellsi i Ri Jugor, Australi

Uellsi i Ri Jugor pati 267 sulme nga 1700. vjet. Kjo përfshin pesë sulme dhe një fatalitet në vitin 2021.

Disa sulme të fundit e kanë ndihmuar këtë vend me diell të renditet kaq lart në listën tonë. Në vitin 2015, një surfist vdiq pasi të dy këmbët i ishin kafshuar nga një sulm peshkaqen. Ky ishte sulmi i tretë fatal në Uellsin e Ri Jugor në 12 muajt e fundit.

Megjithatë, popullsia e Uellsit të Ri Jugor ishte ndoshta e ulët për shkak të masave mbrojtëse të marra në plazhet afër Sidneit. Rrjetat u vendosën në ujëra në vitin 1937 dhe programi u zgjerua në fillim të viteve 1960 pas një serie sulmesh fatale.

Që nga viti 2017, 51 plazhe mbroheshin nga këto rrjeta, grepa me karrema të destinuara për të tërhequr peshkaqenë. Ata u treguan të diskutueshëm pasi kapën 98 peshkaqenë të padëmshëm gjatë vitit, por edhe 279 kafshë të tjera detare, duke përfshirë 10 breshka. Për këto arsye, ekologët favorizojnë ndërtimin e ambienteve për notarët në kafaze.

2. Afrika e Jugut

Ka pasur 259 sulme të peshkaqenëve që nga viti 1959, por kjo nuk i pengon njerëzit që ende të dynden në ujërat e Afrikës së Jugut për të zhytur me peshkaqenë.

Afrika e Jugut ishte një nga vendet e para që mbrojti zyrtarisht peshkaqenët e mëdhenj të bardhë, kështu që popullsia e tyre u rrit

1. Volusia County, Florida

Që nga viti 1882, ka pasur 337 sulme peshkaqenësh. Nuk është vetëm numri më i lartë i sulmeve të peshkaqenëve të regjistruar në Florida, por është më shumë se Afrika e Jugut, sulmet e së cilës ndodhën përgjatë 4.503 kilometrave të vijës bregdetare, në krahasim me një qark.

Nëse keni qenë duke notuar në New Smyrna, me siguri keni qenë 10 metra larg një peshkaqeni, thonë ekspertët. Këto dallime i kanë bërë plazhit të New Smyrna pseudonimin “Kryeqyteti i sulmit të peshkaqenëve të botës”.

Comments are closed.