Take a fresh look at your lifestyle.

Forcat ruse bombardojnë spitalin në Kherson, OKB: Jemi të alarmuar – Lajmet e funditForcat ruse bombardojnë spitalin në Kherson, OKB: Jemi të alarmuar


Bota
April 10, 2023 – 23:51

Një spital u godit nga një sulm rus në Kherson sot, njoftoi OKB.


Bombardimet dëmtuan një ambulancë dhe plagosën dy punonjës shëndetësorë në të njëjtin rajon të premten, tha zëdhënësi Stéphane Dujarric.


Ai foli për shqetësimin e organizatës për ndikimin e luftës në objektet shëndetësore dhe punëtorët, me 70% të të gjitha sulmeve ndaj tyre në Ukrainë vitin e kaluar.“Ne edhe një herë theksojmë se punonjësit shëndetësorë dhe objektet duhet të mbrohen sipas ligjit ndërkombëtar humanitar”, tha ai.


“Ne jemi të alarmuar nga ndikimi i armiqësive te spitalet dhe punonjësit e shëndetësisë, mes bombardimeve të zonave përgjatë vijës së frontit”, shtoi ai.


Comments are closed.