Take a fresh look at your lifestyle.

Gjermania akuzon Putinin: Po përpiqet të mbjellë kaos duke shkurtuar furnizimet me gaz në Evropë – Lajmet e funditGjermania akuzon Putinin: Po përpiqet të mbjellë kaos duke shkurtuar furnizimet me gaz në Evropë


Bota
June 21, 2022 – 23:38

Ministri i Ekonomisë i Gjermanisë ka akuzuar gjigantin rus të energjisë Gazprom për një ‘sulm’ ndaj kombit të tij pasi reduktoi furnizimin e tij me gaz në Evropë.


“Reduktimi i dërgesave të gazit përmes gazsjellësit Nord Stream 1 është një sulm ndaj nesh, një sulm ekonomik ndaj nesh”, tha Robert Habeck në një fjalim në një konferencë të industrisë gjermane ditën e martë.


Gazprom tha javën e kaluar se do të reduktonte furnizimet me karburant në Gjermani nëpërmjet tubacionit për shkak të riparimeve të vonuara, por qeveria gjermane e ka quajtur vendimin ‘politik’ mes mbështetjes së gjerë evropiane për Ukrainën pas pushtimit të Putinit.


Si rezultat i ndërprerjes, Gjermania, Austria dhe Holanda vendosën të riaktivizojnë termocentralet e qymyrit për të reduktuar konsumin e gazit.


Gjermania ka mandatuar gjithashtu mbushjen e rezervave të gazit në 90 për qind përpara dimrit evropian, për të mbrojtur kundër një reduktimi të mëtejshëm të furnizimit.


“Kur ne shkojmë në dimër me dyqanet e gazit gjysmë të mbushura dhe rubinetat mbyllen, atëherë ne po flasim për një krizë të vështirë ekonomike në Gjermani”, tha Habeck.


Aktualisht, kapaciteti i ruajtjes së gazit në Gjermani është pak më pak se 60 për qind i plotë.


“Ne e kemi parë këtë model disa herë tani,” tha Habeck në konferencë.


Presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar të “krijojë kaos” në tregjet evropiane të gazit duke ndërprerë furnizimin me Poloninë dhe Bullgarinë midis vendeve të tjera evropiane, tha ministri.


Habeck bëri thirrje për “diversifikimin” e furnizuesve të lëndëve të para dhe energjisë për të arritur “pak pavarësi nga synimet keqdashëse të diktatorëve të botës”.


Gjermania kishte një ‘rivalitet sistemik’ me Rusinë dhe Kinën, tha ministri.


Kina ishte një ‘treg i madh’, tha Habeck, por i kërkoi industrisë të përdorte tregtinë për të promovuar ‘vlerat tona’.


Akuzat për një sulm me karburant në Evropë vijnë pasi Rusia u zotua të hakmerret kundër Lituanisë me masa që ‘do të kenë një ndikim serioz negativ në popullsinë lituaneze’ pasi vendi bllokoi mallrat e sanksionuara nga BE për të arritur në enklavën ruse të Kaliningradit. /abcnews


Comments are closed.