Take a fresh look at your lifestyle.

Irani thotë se ka zhvilluar raketa balistike hipersonike

Irani njoftoi të enjten se ka zhvilluar një raketë balistike të avancuar hipersonike të aftë të depërtojë dhe të synojë sistemet e avancuara të mbrojtjes ajrore.

Raketa “ka shpejtësi të lartë dhe mund të manovrojë brenda dhe jashtë atmosferës”, sipas gjeneralit Amir Ali Hajizadeh, i cili kryeson divizionin e hapësirës ajrore të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC).

Ai e përshëndeti zhvillimin si një “hap të madh brezash në fushën e raketave”, duke shtuar se ai erdhi pavarësisht “sanksioneve shtypëse të SHBA”, sipas raporteve të mediave lokale.

Hajizadeh po fliste në një ceremoni për të shënuar 11 vjetorin e vdekjes së Hassan Tehrani Moqaddam, i njohur si “babai i programit raketor të Iranit”.

Ai tha se raketa supersonike, e para e Iranit që nga revolucioni i vitit 1979, është në gjendje të kalojë dhe të synojë të gjitha sistemet e mbrojtjes raketore.

Sipas ekspertëve ushtarakë, një raketë hipersonike udhëton me shpejtësi prej 5 Mach dhe më të lartë, pesë herë më shpejt se shpejtësia e zërit, duke i bërë ato praktikisht të pamundura për t’u kapur ose rrëzuar.

“Tani jemi të përfshirë në një luftë sigurie, ekonomike dhe politike dhe në këtë luftë njohëse, e cila sot është një operacion masiv psikologjik kundër kombit tonë dhe armiqtë duan të ndalojnë përparimin tonë”, citohet të ketë thënë Hajizadeh.

Kjo është hera e parë që Irani njofton zhvillimin e një rakete balistike hipersonike, edhe pse programi i tij raketor ka qenë aktiv prej vitesh.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj shpesh kanë shprehur shqetësimin për aftësitë raketore të Iranit, dhe madje kanë marrë pjesë në diskutimet rreth marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Në mars, qeveria amerikane njoftoi një raund të ri sanksionesh që synonin programin e raketave balistike të Iranit, disa javë pas një sulmi raketor në Erbil të Irakut, që u pretendua nga IRGC.

Sanksionet synonin divizionin e IRGC-së që punon në kërkimin dhe zhvillimin e raketave balistike, si dhe Parchin Chemical Industries, një firmë e lidhur me Zhvillimin e Industrive të Mbrojtjes të Iranit, dhe një ndërmjetës i përfshirë në prokurimin e pjesëve për raketa.

Zhvillimi i një rakete balistike hipersonike nga Irani ka të ngjarë të rrisë shqetësimet në Perëndim, sipas ekspertëve./AA

Comments are closed.