Take a fresh look at your lifestyle.

Asadi bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët menjëherë pas tërmetit – Lajmet e funditAsadi bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët menjëherë pas tërmetitFoto: Getty Images


Bota
February 07, 2023 – 16:26

Qeveria siriane bombardoi një zonë të vendit të kontrolluar nga opozita menjëherë pas tërmetit, sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.


Presidenti Bashar al-Assad nisi një “sulm vërtet të pamëshirshëm dhe çnjerëzor” në Marea, një qytet në Sirinë veriperëndimore të prekur nga tërmeti, tha deputetja Alicia Kearns, e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme.


Sekretari i Jashtëm James Cleverly kritikoi regjimin e Asadit për “bombardimin plotësisht të papranueshëm”, shkruan Skynews, transmeton Zeri.info.


“[Zonja Kearns] ka absolutisht të drejtë kur theksoi bombardimet plotësisht të papranueshme të zonave menjëherë pas kësaj fatkeqësie natyrore”, tha Cleverly.


“Fatkeqësisht, kjo flet për një model sjelljeje të gjatë nga regjimi i Asadit, një regjim që ne e dënojmë, e kemi sanksionuar dhe do të vazhdojmë të sjellë sanksione – duke punuar me miqtë dhe partnerët tanë ndërkombëtarë për të provuar dhe parandaluar shfaqjen e sjelljeve të tilla. .”


Pjesa më e madhe e Sirisë është shkatërruar nga vitet e luftës civile dhe kontrolli i kontestuar i territoreve pranë kufirit me Turqinë. /Zëri


Comments are closed.