Take a fresh look at your lifestyle.

Bullgaria akuzon 5 persona për ndërlidhje me sulmin në Stamboll – Lajmet e funditBullgaria akuzon 5 persona për ndërlidhje me sulmin në Stamboll


Bota
November 19, 2022 – 23:27

Bullgaria ka akuzuar pesë persona për ofrimin e “mbështetjes logjistike” për autorët e dyshuar të shpërthimit që vrau gjashtë persona dhe plagosi 81 të dielën në Stamboll.Televizioni bullgar raportoi se tre nga pesë të dyshuarit janë shtetas bullgarë, ndërsa i katërti është nga një komb arab i paemërtuar.Autoritetet turke pretendojnë se kanë marrë një rrëfim nga Alham Albashir, një grua siriane që ata dyshojnë se punon me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).


Një gjykatë e Stambollit ndaloi 17 të dyshuar me akuza për “vrasje të qëllimshme” dhe “shkatërrim të unitetit kombëtar” në lidhje me bombardimin.


Ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu, akuzoi Shtetet e Bashkuara për bashkëpunim në sulm për shkak të mbështetjes së tyre për partinë YPG në Siri.Suleyman Soylu nuk i pranoi mesazhet e ngushëllimit nga qeveria amerikane, duke i krahasuar ato me një vrasës që është “ndër të parët që u kthye në skenë”./Klankosova


Comments are closed.