Take a fresh look at your lifestyle.

Carlo Achelotti zgjidhet trajneri më i mirë i vitit nga IFFHS-ja – Lajmet e funditCarlo Achelotti zgjidhet trajneri më i mirë i vitit nga IFFHS-ja


Sport
January 10, 2023 – 23:19

Lajmet e fundit nga Sporti

Carlo Ancelotti Ancelotti është zgjedhur si trajneri më i mirë në botë për klube në vitin 2022 nga IFFHS, çmim që ai e merr për herë të tretë në karrierë


Tekniku italian dominoi në gara me Real Madridin në sezonin që lamë pas duke fituar La Ligën, Ligën e Kampionëve dhe trofeun e Superkupës së Spanjës, para se ta fitojë edhe Super Kupën e UEFA-së.


Ancelotti fitoi me një diferencë të madhe.


Ancelotti i pati 245 pikë, që janë 200 më shumë së trajneri i Manchester City, Pep Guardiola, i cili ishte i dyti.


Treshja e parë u kompletua me Walid Regragui, i cili fitoi Ligën e Kampionëve të CAF me Wydad Casablanca.


Kjo është hera e tretë që Ancelotti fiton çmimin e lartcekur, pasi që më parë e kishte fituar si trajneri më i mirë në klube në vitin 2007, kur drejtonte AC Milan dhe më 2014 kur ai fitoi Ligën e Kampionëve me Real Madridin.


Për momentin ai është në vendin e dytë në këtë sezon me Los Blancos, kurse kontrata e tij pritet që të skadojë më 30 qershor të vitit 2024.


Comments are closed.