Take a fresh look at your lifestyle.

Ukraina: Mbi 1 000 njerëz u torturuan dhe u vranë në rajonin Kharkiv – Lajmet e funditUkraina: Mbi 1 000 njerëz u torturuan dhe u vranë në rajonin Kharkiv


Bota
September 16, 2022 – 23:41

Komisioneri i parlamentit të Ukrainës për të drejtat e njeriut tha të premten se më shumë se 1,000 njerëz ishin torturuar dhe vrarë në zonat e pushtuara nga Rusia të rajonit të Kharkiv, raportoi agjencia e lajmeve Interfax.


Dmytro Lubinets tha gjithashtu se në ditët në vijim autoritetet ukrainase do të publikojnë numrin e saktë të njerëzve të gjetur në një varrim masiv në qytetin e Izium, shtoi agjencia.


Kjo vjen derisa një zonë varrimi masiv që përmban rreth 440 varre u gjet në qytet.


Izium, i pushtuar në prill, u përdor nga Rusia si një qendër kryesore ushtarake për të furnizuar forcat e saj nga lindja. /abcnews


Comments are closed.