Take a fresh look at your lifestyle.

Vdes Beqir Aliu, një ndër figurat më të rëndësishme të FC Prishtinës – Lajmet e funditVdes Beqir Aliu, një ndër figurat më të rëndësishme të FC Prishtinës


Sport
January 12, 2023 – 15:43

Ka ndërruar jetë Beqir Aliu, një ndër figurat më të rëndësishme të klubit FC Prishtina.


Lajmin e ka bërë të ditur vetë skuadra prishtinase përmes një shkrimi në Facebook.


Beqir Aliu ka qenë kryetar i parë i klubit FC Prishtina pas pavarësimit të futbollit të Kosovës nga ai ish-jugosllav në vitin 1991.


Aliu në vitet më të vështira, ato të 90-ta, ishte ndër njerëzit e parë që u tha “jo” ish-regjimit serb. Postin e kryetarit të klubit e ka mbajtur nga viti 1991 deri në vitit 2001.


Prishtina në krye me Beqir Aliun i rendiste sukseset edhe në Ligën paralele. Gjatë kësaj kohe, Prishtina fitoi tre tituj kampioni (1991/92, 1995/96, 1996/97), dy Kupa të Republikës së Kosovës (1993/94 dhe 1994/95) dhe dy Superkupa të Kosovës (1994/95 dhe 1995/96).


Pas përfundimit të luftës Prishtina vazhdoi aktivitetin e saj normalisht dhe pas tetë viteve dëbimi kthehet në stadiumin e saj. Sukseset i vazhdoi si më parë duke u shpallur kampione në vitin 1999/2000.


Aliu u largua nga posti i kryetarit të klubit në qershor të vitit 2001. Ai ishte edhe anëtar në kryesinë e parë të Federatës së Futbollit të Kosovës në vitin 1991. Në altarin e lirisë ra heroikisht vëllai i tij Bajrami, emrin e të cilit e mban Stadiumi i qytetit në Skenderaj. Emri dhe vepra e Beqir Aliut është shkruar me shkronja të arta në historinë e klubit.


“Vdekja e tij është një humbje e madhe për Prishtinën dhe futbollin e Kosovës dhe veprat e tij do të jenë udhërrëfyes për gjeneratat e ardhshme. Qoftë i përjetshëm kujtimi për të”. 


Comments are closed.